Dragi putnici, hoćemo li u Vrnjačku Banju?
Samo ne znam kada da je posetimo... da li zimi, kada stoji kao ledena kraljica, s jeseni kada je prekrivena ćilimom od lišća, ili je pak najbolje leti, kada se najbolje vidi njena bujna priroda..
Prvo ćemo svratiti u Narodnu Biblioteku da se upoznamo sa banjskom istorijom.
Smatra se da su lekovite vode koristili još Rimljani, a o tome svedoče Rimski izvor i mnogobrojni novčići sa likovima imperatora.
Razvoj moderne banje počinje 1868. godine kada se formira Osnovatelno fundatorsko društvo kiselo-vruće vode u Vrnjcima.
Posle II svetskog rata je malo zapostavljena, ali tokom 80-tih ona izrasta i postaje najlepše turističko mesto u Srbiji.
Okolina je bogata kulturno istorijskim spomenicima - manastirima, od kojih su neki pod zaštitom UNESKO-a.
To smo saznali iz Zavičajnog odeljenja biblioteke, koja sem što sadrži preko 40000 knjiga, izdaje ediciju Fons Romanus.
Da bi se još bolje upoznali sa životom meštana odlazimo do Dvorca Belimarković, pretvorenog u zavičajni muzej u kome su izložene mnoge postavke, a najznačajnije su Etnografsko nasleđe Vrnjačke Banje i Spomen soba đenerala Belimarkovića.
U zamku se održavaju i koncerti, izložbe i druge manifestacije.
Odatle se spuštamo niz padinu i dolazimo do Toplog Izvora, koji je najstariji i najpoznatiji. Njegovo postojanje datira još iz rimskog doba. Voda je lekovita, a njena temperatura je 36,5 što se poklapa sa temperaturom ljudskog tela.
Odatle nam se pogled pruža ka banjskim parkovima i Rimskom Izvoru.
Njegovo arheološko nalazište datira još od 1-4 veka nove ere, a u novije doba je iznad njega postavljena staklena piramida, koja je sastavni deo parka. Poseduje visokomineralnu vodu, koja se danas koristi za flaširanje Voda Vrnjci.
Sada se konačno upućujemo ka bajkovitim cvetnim parkovima. U središnjem parku se nalazi i Cvetni barokni rundel.
Okruženi cvetnim parkovima tu se nalaze i mnogi hoteli: Merkur, Zvezda, Fontana, hotel Park...
Sa desne strane reke su mnogobrojni kafići i restorani, a mi polako dolazimo i do maskote grada - Gočka. Napravljen 1990. zbog Igara bez granica, ovaj vrabac sa šajkačom i opancima ubrzo postaje simbol grada i najposećenije mesto u banji.
Posle slikanja sa Gočkom, kupujemo katanac sa ključem i odlazimo na Most ljubavi.
Legenda govori o nesrećnoj ljubavi dvoje mladih, koje je rat razdvojio, a mladić se nikad nije vratio svojoj dragoj (jer se zaljubio u Grkinju) iako ga je ona verno čekala.
Da ne bi izgubile svoje ljubavi devojke su noću dolazile na most i vezivale katance sa imenima, a ključeve bacale u reku. To uradismo i mi, pa krenusmo dalje.
Idući putićem pokraj reke, omamljeni mirisom lipa, dolazimo do brežuljka, penjemo se uz kamene stepenice i odatle posmatramo panoramu grada.
S druge strane je i amfiteatar na kojem se održavaju razni koncerti.
Idući dalje promenadom, dolazimo do hotela Breza, a zatim do puteljka koji nas vodi do Izvora Jezero.
Izvor se nalazi unutar zastakljenog paviljona, a ispred je park sa malim jezercetom, po kojem plivaju patkice. Uživamo par minuta u ovoj atmosferi, a zatim se istim putićem na kojem su izloženi razni suveniri, slike i džemperi, vraćamo i nastavljamo dalje.
Polako se završava promenada, i mi stižemo do Snežnika. Njegove vode su korišćene još u 19 veku, a temperatura vode je 16,8 stepeni C. Voda sa ovog izvora sadrži najviše kalcijuma. Koristi se za balnoterapiju i lečenje.
Osim izvora koji su u samoj banji, u neposrednoj okolini su još i Beli Izvor, Borjak, Slatina i Vrnjačko Vrelo.
Malo ćemo se odmoriti pa idemo do Olimpijskog bazena…
Malo dalje od Izvora Snežnik, na kojem se nalazi Olimpijski bazen.
Ceo kompleks čine dva bazena - Olimpijski i manji, dečiji, a pored njih tu su i svlačionice, WC-i, tuš-kabine, restorani brze hrane, razne prodavnice. Na njemu se odigravaju vaterpolo utakmice, plivačka i takmičenja skokova u vodu, a nekad su se odigravale i Igre bez Granica, kada je Vrnjačka Banja bila domaćin.
U letnjim mesecima, ovo je idealno mesto za beg od vrućine. Pored ovog otvorenog, posetioci banje se mogu kupati u zatvorenim bazenima koji se nalaze u hotelima.
Umorni od kupanja i sunčanja, odlazimo na ručak u hotel Snežnik, jer se tamo nudi niz specijaliteta za svaki džep.
Sem ovog restorana sa dobrom hranom, ručati možete i u Vili San koja je odmah kod Gočka, a koja nudi i smeštaj u svojim prelepim sobama.
Pošto je već pala noć, možemo otići i do nekog od kafića ili poslastičarnica, ili se jednostavno prošetati duž reke.
Novi dan, i nove atrakcije... danas ćemo obići Crkvu Bogorodice, otići na Goč i učestvovati na Karnevalu.
Do crkve se dolazi kamenim stepenicama, okruženim zelenilom ili putem pored osnovne škole i vrtića.
Hram je posvećen rođenju presvete Bogorodice, na šta svedoči mozaik ispred ulaznih vrata.
Podigao ga je Hadži Jeftimije Popović, 1834.god, a ikonostas je crkvi priložio Jovan Kujundžić. Na južnoj strani hrama sem nadgrobne ploče prote Jeftimija, nalazi se i spomen ploča Srpskim Solunskim ratnicima.
U dvorištu je prelepa česma.
Sem ovog hrama, u okolini banje se nalaze mnogi manastiri kao što su Žiča, Studenica, Lazarica, Ljubostinja.
Turistička organizacija Vrnjačke Banje organizuje niz izleta i obilazaka, kako do spomenutih manastira, tako i do planine Goč.
Goč je prekriven gustom bukovom i četinarskom šumom, a šetajući planinskim stazama naići ćemo i na razne šumske plodove, kao što su borovnice, jagode, maline, šipak...a mogu se videti i kornjače, veverice i po koja zmija. Meštani će Vam ponuditi svež kajmak i sir.
Planina ima oko 250 izvora pijaće vode, dve reke poribljene pastrmkom, kao i prelepo jezero.
Ljubitelji zimskih sportova uživaće skijajući i sankajući se. Goč sem staza za šetnju ima i dva ski lifta.
U blizini je i hotel Beli Izvor u kome ćemo predahnuti pre nego što se vratimo u Banju.
Na povratku sa Goča, moramo se maskirati i priključiti veseloj povorci pod maskama, jer se svakog leta u julu održava, sada već međunarodni Vrnjački Karneval.
Prvi put je održan 2005.godine, a cela manifestacija je dobila nagradu Turistički cvet, kao najbolja u Srbiji.
Osim centralne povorke, tu je i dečiji maskembal, a u celoj toj julskoj nedelji se priređuju razni koncerti, izložbe, prerdstave, zatim je tu plesno veče, takmičenje u malom fudbalu i dr.
I tako, opijeni mirisom lipa, a pomalo i od vina, pod maskama, srećni i veseli, završavamo ovo putovanje kroz najlepšu banju…
A Gočko Vas poziva da se i sledeće godine vratite, i ko zna, možda sa voljenom osobom na Mostu Ljubavi zaključate vašu ljubav da traje večno,
Нема коментара:
Постави коментар